Meniu Uždaryti

Šeima ir darbas: ką svarbu žinoti darbuotojui

Darbuotojai, žymiai daugiau laiko praleidžiantys darbe, po darbo valandų galvoja apie darbą, mažiau laiko skiria šeimai, laikui bėgant tampa vis mažiau patenkinti savo darbu, blogėja jų psichologinė sveikata. Vėliau išryškėja ir kitos pasekmės – sumažėja produktyvumas, blogėja darbo rezultatai. Kokios yra išeitys iš šios situacijos, kaip sėkmingai derinti įsipareigojimus šeimai ir darbdaviui?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristato interneto svetainę www.seimairdarbas.lt, kurioje šalies gyventojai suras darbuotojams ir darbdaviams, jų šeimos nariams aktualius teisės aktus, informaciją apie kasmetines ir papildomas atostogas, papildomas laisvas dienas, garantijas ir lengvatas turintiems vaikų ar slaugantiems artimuosius, nuotolinį ir patogesnį darbo laiką, darbo sutarties nutraukimą ir kt.

„Kiekvienas iš mūsų gyvenime kartais susiduriame su situacijomis, kai nežinome, kokiomis galimybėmis ar lengvatomis galime pasinaudoti, ką mums siūlo galiojantys teisės aktai. Įsipareigojimų šeimai turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, o darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus. Nuo šiol išsamią informaciją apie galimybes derinti įsipareigojimus šeimai ir darbui šalies gyventojai galės surasti interneto svetainėje www.seimairdarbas.lt“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

KASMETINĖS IR NEMOKAMOS ATOSTOGOS. Įsipareigojimų šeimai turintys darbuotojai turi teisę pasinaudoti tam tikromis papildomomis garantijomis, kurios padeda ne tik daugiau laiko skirti šeimai, bet ir pailsėti.

Pavyzdžiui, Darbo kodeksas reglamentuoja teisę į nemokamą laisvą laiką šeimos poreikiams, ne visą darbo laiką, nuotolinį darbą, lankstų ir individualų darbo laiko režimą, darbo sutarčių įvairovę, pavyzdžiui, darbo vietos dalijimosi darbo sutartį. Darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos.

Prioritetą pasirinkti kasmetinių atostogų laiką gali nėščiosios ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki 14 metų, auginantys neįgalų vaiką, auginantys du ir daugiau vaikų, slaugantys sergantį šeimos narį ir kt.

PAPILDOMOS LAISVOS DIENOS. Darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį – taip vadinamas mamadienis ar tėvadienis, o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų – dvi dienos per mėnesį, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.

Darbuotojas taip pat turi teisę į nemokamą laisvą laiką šeimos poreikiams. Darbo dienos metu jis gali prašyti darbdavio suteikti laisvo laiko asmeniniams poreikiams tenkinti, pavyzdžiui, dalyvauti vaiko šventėje, nuvesti vaiką pas gydytoją.

NUOTOLINIS DARBAS IR PATOGESNIS DARBO LAIKAS. Jeigu mažus vaikus auginantys darbuotojai, nėščios ar krūtimi maitinančios, slaugantys artimą žmogų ar turintys negalią darbuotojai prašo dirbti ne visą darbo laiką, darbdavys privalo tai leisti.

Prašymas dirbti nuotoliniu būdu bent penktadalį viso darbo laiko turi būti patenkinamas, jeigu dėl to į darbdavį kreipiasi nėščia, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinanti darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, vienas auginantis vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. Išskyrus atvejus, kai darbdavys įrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai yra neįmanoma.

DARBO SUTARTIES NUTRAUKIMAS. Nutraukiant darbo sutartį darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, įspėjimo terminai trigubinami auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų. O darbo sutartis darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės negali būti nutraukta su darbuotojais, auginančiais vaiką iki 3 metų.

 

Pakeisti teksto dydį
Pakeisti spalvų kontrastą